Obzirom da je u prošlosti u Gradačcu živio neznatan broj hriščanskog stanovništva u gradu nije bilo crkava, što ne znači da ih nije bilo na području Gradačačke kapetanije. U samom gradu, pravoslavno i katoličko stanovništvo je bogosluženje obavljalo uglavnom po privatnim kućama.
To je, inače, bio period u kojem hrisčanima nije bilo lako graditi svoje bogomolje, jer socijalne norme tog vremena su diktirale da sultan odobri konstrukciju bilo kojeg neislamskog religijskog objekta. Uvidjevši da je to težak i mukotrpan proces, Husein kapetan Gradščević se odlučio da u nekoliko slučajeva sam odobri izgradnju nekih hriščanskih škola i vjerskih objekata. U to doba to su bile uglavnom kapele ili kako su ih tada zvali “ćelije”. Izgradnja velike crkve u Tolisi je izgrađena poslije Gradaščevićeve smrti i uz sultanovu dozvolu, a dvije crkve u Gradačcu, naselje Varoš, izgrađene su za vrijeme austrougarske vlasti, o čemu će biti riječi kasnije.
Mali riječnik: Pučka škola je osnovna škola u kojoj su se izučavali predmeti građanskog tipa obrazovanja. Škola koja nije organizovana isključivo na vjerskoj osnovi.
Tekst napisao, Mirza Avdičević.